Fictieve personages
Oorsprong
Een fictief personage is een verzonnen persoon die voorkomt in fictie. Het fictieve personage is van alle tijden. Boeken, toneelstukken, films, tv-series, Netflix, influencers: de bronnen van dit verschijnsel zijn onbegrensd en eindeloos. Ds. Bongers van het jeugdpastoraat, een schepping van Wim T. Schippers, zou de juiste pericoop wel geweten hebben om de betekenis van deze overvloed te duiden. De vraag is overigens of Wim T. Schippers echt bestaat. Of is hij zijn eigen creatie? In City of Glass, een boek van Paul Auster, valt de hoofdpersoon van het boek (City of Glass) de schrijver lastig omdat hij het er niet mee eens is dat hij alleen in boek leeft.
Hopmanloze tijdperk
In het Hopmanloze Tijdperk werden binnen de toenmalige verkennersleiding van de Hendrik Hudson Groep verschillende fictieve personages gecreëerd. De meest belangrijke was Spektor. Spektor trad voorhet eerst op tijdens de nachtoefening van een kaderkamp. Deze begon midden in de nacht met de haast magische woorden 'Hier spreekt Spektor'. Daarna beleefden de verkenners talloze avonturen met Spektor en zijn loslippige helper. Keer op keer werd de wereld gered van Spektor's kwaadaardige plannen. Daarnaast was het fictieve Panatropenland een bron: Koning Klant en Prins Fouré zijn twee gedenkwaardige voorbeelden. Aan de zijlijn ontstond de Sarkast, stamgast van het Heidekroegje. Het Heidekroegje was een fictief café, gelegen ergens tussen Bornerbroek en de voormalige Hendrik Hudson blokhut aan de Westermaatweg.
Empty Bottle News Agency
In de eerste serie Bulletins van EBNA werd het nieuws rond de Sarkast al snel opgepikt. Dat moest wel uit een lege fles komen! Daarnaast deed Gerard Drougon als deskundige op het gebied van de tegenvoeters zijn intrede. In 2005, in een van de eerste bulletins uit het toen nieuwe Empty Bottle News blog trad Jürgen Schröder die langzaam onderging in de Hoge Venen naar voren. Daarna heeft niemand meer van hem gehoord.
Recente ontwikkelingen
Sinds kort veronderstelt het Parool dat álle personages fictief zijn. Roelf Jan Duijn stelt op 17 januari dat de term 'fictief personage' een pleonasme is. In de serie 'Woeste Grond' die hij bespreekt in samenhang met door Caroline van der Plas gemaakte opmerkingen zijn ongetwijfeld alle personages fictief. Maar dat wil niet zeggen dat dat noodzakelijk is. Als bijvoorbeeld Caroline van der Plas of Roelf Jan Duijn zichzelf hadden gespeeld in deze serie, al was het met een kleine rol, dan zouden niet alle personages in deze serie fictief zijn.
Referentie
Bron
EBNA Actueel, De Encyclopedie tot dusver
Dit artikel is een eerste aanzet over Fictieve personages.